Spuszczel pospolity – inny groźny szkodnik drewna

Choć niektóry zaskakiwać może pojęcie ”korozja drewna”, to warto wiedzieć że jest to nic innego jak próchnienie spowodowane działalnością owadów. Do najgroźniejszych należy spuszczel pospolity.

Kim/czym jest spuszczel pospolity?

Spuszczel pospolity (Hylotrupes bajulus L., Cerambycidae, Coleoptera) jest owadem wybrednym – okazuje się bowiem, że smakują mu jedynie drzewa iglaste (występujące zwłaszcza w Eurazji i Afryce Północnej), które to cierpią z jego powodu najmocniej. Czarny lub ciemnobrunatny chrząszcz o długości 7-25 mm pokryty jest krótkimi, gęstymi, szarymi włoskami tworzy kanały zwłaszcza w części bielastej drewna i dobrze wykształconej twardzieli drewna.

Jak szkodzi spuszczel pospolity?

Drewno budowlane, które padło ofiarą szkodnika nosi na sobie nie tylko znamiona w postaci wydrążonych tunelów, a więc problem nie dotyczy jedynie względów estetycznych. Największym ryzykiem jest fakt, iż ciepłolubny spuszczel pospolity narusza solidność drewnianej konstrukcji (problem dotyczy często dachów nagrzewanych latem), tym bardziej, iż w otworach pozostawionych przez spuszczela niejednokrotnie gniazdują osy i pszczoły, które swoją działalnością mogą wspierać rozwój grzybów w drewnie.