Kołatek domowy – informacje ogólne

Kołatek domowy to szkodnik należący do rodziny kołatkowanych, który występuję na terytorium całej Polski, siejąc bardzo często spustoszenie poprzez intensywne żerowanie na tzw. drewnie użytkowym, a więc drewnianych elementach nośnych budynków oraz dachów. Owad ten charakteryzuje się niewielkimi rozmiarami, a jego obecność w drewnie można zdiagnozować poprzez zaobserwowanie niewielkich otworów (kanałów) o szerokości od 1 do 3 mm, z których wysypuje się mączka drzewna. Objawem obecności kołatka domowego w elementach drewnianych jest również charakterystyczny odgłos kołatania, który szkodnik wydaje podczas żerowania.

Kołatek larwa, kołatek owad, kornik

Larwy kołatka domowego jest jednym z dwóch najgroźniejszych szkodników drewna! Ten niepozorny mały owad, który osiąga zaledwie 4 mm, potrafi wyrządzić pokaźne, nieodwracalne szkody i co warte podkreślenia atakuje najczęściej drewno starsze, nawet liczące kilkaset lat co stanowi wyjątkowe niebezpieczeństwo dla drewnianych obiektów zabytkowych. Kołatek owad żeruje głównie ma przetworzonym drewnie pochodzącym z gatunków liściastych, a jego destrukcyjną „działalność” można zaobserwować zwłaszcza w okresie wiosenno-letnim.

Kołatek domowy zwalczanie – jak pozbyć się kołatka?

Szukając odpowiedzi na pytanie „kołatek domowy – jak się pozbyć” możemy zasadniczo wyróżnić kilka profesjonalnych metod zwalczania kołatka domowego. Nadto należy zaznaczyć iż nie ma skutecznych domowych metod zwalczania tego szkodnika drewna. Jeśli zatem zauważymy że mamy korniki w domu (w tym przypadku kołatka domowego) należy skorzystać z usług profesjonalnych firm – tych na rynku na szczęście nie brakuje. Wracając do profesjonalnych metod zwalczania kołatka domowego, wyróżniamy następujące:

Fumigację, inaczej gazowanie lub namiotowanie – jest to metoda najbardziej skuteczna i zarazem najbardziej wszechstronna. Polega na zagazowaniu danego obiektu specjalnym gazem na korniki (fosforowodór PH3). Przed gazowaniem następuje uszczelnienie go specjalną folią.

Impregnacja owadobójcza preparatem Xilix Gel – inaczej żelowanie drewna. Polega na nałożeniu specjalnego preparatu na elementy drewniane. Preparatem tym jest Xilix Gel – środek na korniki zawierający permentrynę. Przed wykonaniem impregnacji drewno należy odpowiednio przygotować (oczyścić).

Istnieją jeszcze inne, rzadziej stosowane metody zwalczania kołatka domowego. Są to np. iniekcja ciśnieniowa, metoda Veloxy lub użycie specjalistycznych mikrofal.